• Mpi2019 05
 • Mpi2019 03
 • Mpi2019 02
 • Mpi2019 01
 • Mpi2019 04

Vybíráme Glocka z rozsáhlé nabídky modelů

Vybrat si z rozsáhlé nabídky modelů rakouské zbrojovky ten pravý dá často zabrat i zkušenému příznivci značky. Pro začínajícího střelce může být správná volba opravdu tvrdým oříškem. Pokusme se tedy ujasnit základní kritéria správného výběru.

Zásadní rozhodnutí, které by výběru vhodného modelu mělo předcházet je určení prvořadého účelu používání zbraně. V zásadě je třeba zvolit některou ze tří kategorií. Pokud má být zbraň určena pro potřeby častého skrytého nošení, většinou zvolíme kompaktní nebo subkompaktní model, často výkonnější ráže. Jestli ale máme v úvahu především sportovní či rekreační střelbu a nošení zbraně nepředpokládáme, anebo bude jen výjimečné, vybereme větší model, pravděpodobně v ráži 9 Luger. Třetí varianta je něčím "mezi" - tj. kompromisem mezi použitelností pro nošení i pro občasnou sportovní střelbu.

Samozřejmým předpokladem všech uvedených kategorií zbraní je požadavek maximální spolehlivosti, životnosti a přesnosti, který již dále nebudeme brát v potaz, neboť právě tyto vlastnosti jsou pro Glocky typické. Proto přece vybíráte právě Glocka!

Zbraň pro osobní obranu - časté i každodenní nošení

Základním požadavkem v tomto případě bude nízká hmotnost a zejména co nejmenší rozměry. Mnozí optimisté jsou z počátku přesvědčeni o tom, že raději budou snášet nepohodlí spojené s nošením větší zbraně, než aby si pořídili nějakého "skrčka", ale postupně zjistí, že svou velkou a těžkou pistoli stále častěji nechávají spíše doma v trezoru, než aby ji nosili pro případ nouze.

To, nakolik vnímáme hmotnost zbraně hodně souvisí s typem a kvalitou holsteru používaného pro nošení. Dobré pouzdro tedy může značně odbourat negativa těžší zbraně, ale s nadměrnými rozměry se budeme potýkat každý den. Pro časté, někdy i každodenní nošení jsou tedy zcela ideální subkompaktní modely. Pokud je uživatel mohutné postavy a malá pažba těchto modelů je tím pro jeho velké ruce příliš titěrná, není samozřejmě na škodu vybrat některý z modelů kompaktní řady. V tomto případě nebudou ani větší rozměry kompaktu na překážku, neboť je vyváží robustnost postavy uživatele.

Zbraň pro účelové, málo časté nošení

V případě, že volíme zbraň, kterou budeme nosit pouze výjimečně, nejsou její malé rozměry nutné ? i s větší pistolí "to" občas jde vydržet a například to, že větší zbrani je třeba více podřídit typ oděvu, nás tedy nebude obtěžovat příliš často. Můžeme naopak těžit z výhod, které nabízí větší zbraň. Sem patří zejména lepší úchop a tím lepší kontrola - ovládání zbraně při střelbě, větší kapacita zásobníku a delší záměrná, což je zjednodušeně řečeno předpokladem větší přesnosti. Stejně jako u předchozí kategorie jsou i zde vhodným doplňkem zbraně tritiová mířidla. Statistiky sice dokladují, že naprostá většina ozbrojených konfliktů probíhá na kontaktní tj. minimální vzdálenost, kdy prakticky mířidla nevyužijeme, ale pokud by se něco odvíjelo jinak, jsou tritiová mířidla nespornou výhodou a umožňují zasáhnout cíl i za šera nebo ve tmě, což je jinak na větší vzdálenost bez svítilny velmi obtížné až nemožné.

Volba vhodné ráže

Výběr ráže podřídíme zvážení tří faktorů: výkonu, rozměrům a ceně náboje. Z hlediska výkonu je za minimální ráži vhodnou pro obranu považována ráže 9 Luger. Jelikož modely ráže 9Br (380Auto) se do ČR běžně nedováží, jsou všechny na trhu u nás dostupné modely Glocka pro obranu vhodné. Pro nošení bývá často za vhodnější pokládáno použití některé ráže výkonnější např. 40SW, 45ACP, na čemž se shodují jak odborníci z ozbrojených složek a civilní sféry tak i výsledky dlouholetých statistik následků zranění při ozbrojených střetnutích. Pokud tedy i vás tento fakt oslovuje, nezapomeňte i na zvážení nevýhod nábojů větší ráže. Patří mezi ně zejména: větší objem, velikost náboje a tedy menší celková kapacita zásobníku a většinou i větší rozměry zbraně, větší zpětný ráz zbraně při střelbě, jehož zvládnutí vyžaduje větší střelecké zkušenosti – častější trénink a vyšší cena. Cena náboje je významný faktor, který není možné pominout. Schopnost ovládat zbraň i ve stresu krizové situace je možné získat pouze dostatečným tréninkem. Pokud budeme předpokládat minimálně 100 ks nábojů měsíčně, tak rozhodně nepřeháníme a to zejména v začátcích. Rozdíly v ceně roční spotřeby nábojů se tak mezi jednotlivými rážemi pohybují v řádu tisíců. Pokud tedy předpokládáme využití zbraně pro sportovní nebo i jen rekreační střelbu, většinou zůstaneme u náboje 9 Luger, pro jeho nejnižší cenu a velkou rozmanitost nabídky. Poměrně malý zpětný ráz a velká kapacita zásobníků jsou pro tento druh určení také velkou výhodou. Tuto výhodu můžeme zvažovat i v případě, že se pro ráži 9 Luger rozhodneme z finančních důvodů i u ryze obranné zbraně.

Individuální dispozice a požadavky

Závěrečná fáze výběru zbraně je nejnáročnější a nejdůležitější. Zbraň, kterou zvolíte Vám prostě musí "sedět“ . Známé a ve sportu i sebeobraně ryze pravdivé je totiž pořekadlo, že "je lepší se jednou trefit z malorážky, než několikrát minout z děla“. Pokud tedy již máte představu, které modely vás lákají, další rozhodování by mělo probíhat na střelnici. Rozhodně stojí za to vybrané modely vyzkoušet, protože praktickou zkušenost nenahradí ani sebelepší rada zkušeného odborníka. Někdo miluje zbraně větší ráže, někomu zase velká rána vadí. Střelec velké postavy v rozporu s předpoklady může mít lepší pocit z úchopu u menší pistole a naopak. Typ miřidel, umístění či velikost ovládacích prvků, citlivost spouště, to jsou jen namátkou další drobnosti, u nichž se mohou názory i pocity různých střelců lišit. Ideální možností pro získání těchto zkušeností jsou např. „Střelecké dny MPI“, které pořádá generální dovozce Glocků, pražská firma MPI CZ, v průběhu celého roku na různých místech republiky. Právě na těchto prezentacích mají zájemci možnost vyzkoušet a vzájemně porovnat prakticky celou modelovou řadu Glocků a- což je neméně důležité- také prozkoumat rozsáhlý sortiment doplňků. Aktuální přehled plánovaných prezentací je k dispozici nawww.mpicz.com.

Specifikace jednotlivých ráží

9 Luger

Nejrozšířenější ráže krátkých služebních a obranných zbraní na světě.
+ obrovská šíře nabídky, snadná dostupnost, nízká cena, malý zpětný ráz, malé rozměry (značná kapacita zásobníku)
- nižší výkon
(cena cca 3,30-4,60Kč)

40 SW

Ráže vyvinutá původně pro potřeby FBI.
+ poměrně malé rozměry a značný výkon i zastavovací účinek činí z této ráže jednoho z favoritů při volbě obranné zbraně
- vysoká cena, značný zpětný ráz
(cena cca 6,50-8,20Kč)

45 ACP

Jeden z nejúčinnějších nábojů pro krátké zbraně vůbec. Jedním z požadavků armády pro kterou byl prvotně konstruován bylo, že musí dokázat zastavit i běžícího koně..
+ vysoký zastavovací účinek, kultivovaný zpětný ráz
- vysoká cena a rozměry náboje (nízká kapacita zásobníku a větší rozměry zbraně)
(cena cca 6,50-7,50Kč)

45 GAP

Nová ráže vycházející z oblíbené klasiky 45 ACP, oproti které má při zachování vysokého zastavovacího účinku menší stavební délku.
+ vysoký zastavovací účinek, malé rozměry zbraně oproti 45ACP
- zatím malá rozšířenost, vyšší cena, větší zpětný ráz, malá kapacita zásobníku
(cena cca 8,50-13Kč)

357 Sig

Moderní náboj s lahvičkovitou nábojnicí, nábojnice 40 SW stažená do krčku a osazená střelou cal. 9 mm.
+ velký výkon a průbojnost
- menší rozšířenost, vyšší cena
(cena cca 8,50Kč)

pozn.: Velká rychlost střely malého průměru předpokládá užití expanzivní střely pro plné předání energie na cíl. Velmi plochá balistická křivka je příznivá pro lovecké užití náboje při lovu s krátkou zbraní. Obě alternativy jsou ale legislativou ČR zakázané.

10 AUTO

Jeden z nejvýkonnějších pistolových nábojů na světě. Původně určen pro FBI. Kde se neosvědčil právě pro přílišný výkon a zpětný ráz. Naprosto ideální, pokud toužíte nosit v kapse dělo :-)
+ velmi vysoký výkon i zastavovací účinek
- velmi vysoký zpětný ráz, rozměry i cena
(cena cca 12-15Kč)

MPI CZ s.r.o., Komořanská 43/10, 143 00 Praha 4

 • POUZE VELKOOBCHOD 
  (NA TÉTO ADRESE NENÍ MALOOBCHODNÍ PRODEJNA)

 • Souřadnice GPS: 50°00'12.1"N 14°24'17.5"E
 • Telefon: +420 910 808 229
 • Fax: +420 910 806 468
 • E-mail: info[zavináč]mpicz.com
 • IČ: 27562468, DIČ: CZ27562468
 • Číslo zbrojní licence: CG 000048

Centrální servis

Odborně vyškolení pracovníci centrálního servisu jsou připraveni Vám poskytnout služby odpovídající kvalitám nabízených produktů. Před Vaší osobní návštěvou Vám doporučujeme domluvit si termín předem.

 • Autorizovaná servisní střediska
 • Střelnice Leiko, Plzeň, tel.: +420 377 222 199
 • Zboží neposílejte na naši adresu bez našeho předcházejícího souhlasu.

Naše společnost zastupuje v ČR firmy

 • GLOCK Ges.m.b.H. (Rakousko)
 • Aimpoint AB (Švědsko)
 • Sturm, Ruger and Co. (USA)
 • B&T AG (Švýcarsko)
 • Fobus International (Izrael)
 • NFM Group